Cupa Romaniei masculin 17-18


best scorer(points / sets)

#12

AleksandaBLAGOJEVIC 5,3(53/10)

#6

FilipSTOILOVIC 4,71(33/7)

#8

NikolaKOVACEVIC 4,5(63/14)

#9

Bogdan-AlexandruOLTEANU 4,06(69/17)

best server(serve ace / sets)

#16

Vasile DanielDINCA 1(1/1)

#4

Bogdan DanielNAN 1(1/1)

#10

Serban-OnisorPASCAN 0,75(3/4)

#5

GabrielCHERBELEATA 0,71(5/7)

best bloker(winning blocks / sets)

#18

Razvan MihaiOLTEANU 1,4(14/10)

#11

MihaiDUMITRACHE 1,2(6/5)

#14

Paul CristianCAMUI 1(1/1)

#3

VasileTALPA 1(2/2)

best server(serve ace)

reception - positivity %(perfect reception + reception) / all receptions

#14

Paul CristianCAMUI 100 %(5/5)

#19

NikolaROSIC 81 %(30/37)

#5

SergioDIACONESCU 80 %(4/5)

#12

CsabaNAGY 75 %(21/28)

#17

NevenMAJSTOROVIC 74 %(28/38)

attack - excellent %attack point / all attacks

#14

StefanLUPU 77 %(10/13)

#8

Albert GabrielALDEA 75 %(3/4)

#12

DanBOROTA 70 %(7/10)

#2

Patriciu-FlorisPASTEAN 60 %(3/5)

#10

GheorgheSOCACIU 60 %(6/10)

DREAM TEAM

OPPOSITE 1  
DUMITRACHE M.
(CSM Bucuresti)
MIDDLE B. 2  
BISSETTE J.J.S.
(LMV Tricolorul Ploiesti)
SPIKER 1  
OLTEANU B.
(LMV Tricolorul Ploiesti)

SPIKER 2  
KOVACEVIC N.
(CS Arcada Galati)
MIDDLE B. 1  
OLTEANU R.M.
(SCMU Craiova)
SETTER 1  
FILIPPOV D.
(CS Arcada Galat)
LIBERO 1  
CAMUI P.C.
(CSU UV Timisoara)
  • LIBERO 2  
    DIACONESCU S.
    (SCMU Craiova)
  • SETTER 2  
    CONSTANTIN F.A.
    (ACS Volei Munic)
  • MIDDLE B. 3  
    GHIONEA N.
    (CSA Steaua Bucuresti)
  • MIDDLE B. 4  
    COASA M.
    (CS Unirea Dej)
  • OPPOSITE 2  
    BLAGOJEVIC A.
    (SCMU Craiova)
  • SPIKER 3  
    BALA M.I.
    (CS Arcada Galati)
  • SPIKER 4  
    BALEAN R.I.
    (ACS Volei Municipal Zalau)

DREAM TEAM

OPPOSITE 1  
DUMITRACHE M.
(CSM Bucuresti)
MIDDLE B. 2  
BISSETTE J.J.S.
(LMV Tricolorul Ploiesti)
SPIKER 1  
OLTEANU B.
(LMV Tricolorul Ploiesti)

SPIKER 2  
KOVACEVIC N.
(CS Arcada Galati)
MIDDLE B. 1  
OLTEANU R.M.
(SCMU Craiova)
SETTER 1  
FILIPPOV D.
(CS Arcada Galat)
LIBERO 1  
CAMUI P.C.
(CSU UV Timisoara)
  • LIBERO 2  
    DIACONESCU S.
    (SCMU Craiova)
  • SETTER 2  
    CONSTANTIN F.A.
    (ACS Volei Munic)
  • MIDDLE B. 3  
    GHIONEA N.
    (CSA Steaua Bucuresti)
  • MIDDLE B. 4  
    COASA M.
    (CS Unirea Dej)
  • OPPOSITE 2  
    BLAGOJEVIC A.
    (SCMU Craiova)
  • SPIKER 3  
    BALA M.I.
    (CS Arcada Galati)
  • SPIKER 4  
    BALEAN R.I.
    (ACS Volei Municipal Zalau)

DREAM TEAM

OPPOSITE 1  
DUMITRACHE M.
(CSM Bucuresti)
MIDDLE B. 2  
BISSETTE J.J.S.
(LMV Tricolorul Ploiesti)
SPIKER 1  
OLTEANU B.
(LMV Tricolorul Ploiesti)

SPIKER 2  
KOVACEVIC N.
(CS Arcada Galati)
MIDDLE B. 1  
OLTEANU R.M.
(SCMU Craiova)
SETTER 1  
FILIPPOV D.
(CS Arcada Galat)
LIBERO 1  
CAMUI P.C.
(CSU UV Timisoara)
LIBERO 2  
DIACONESCU S.
(SCMU Craiova)
SETTER 2  
CONSTANTIN F.A.
(ACS Volei Munic)
MIDDLE B. 3  
GHIONEA N.
(CSA Steaua Bucuresti)
SPIKER 3  
BALA M.I.
(CS Arcada Galati)
MIDDLE B. 4  
COASA M.
(CS Unirea Dej)
SPIKER 4  
BALEAN R.I.
(ACS Volei Municipal Zalau)
OPPOSITE 2  
BLAGOJEVIC A.
(SCMU Craiova)