Masculin 2019/20


  • 07.12.2019 - 17:00

    CS Arcada Galati

    ACS Volei Municipal Zalau

    3 - 1

    25/21  25/22  19/25  25/18

  • 07.12.2019 - 17:00

    SCMU Craiova

    CS Unirea Dej

    1 - 3

    23/25  23/25  25/23  20/25

  • 07.12.2019 - 17:00

    CSU UV Timisoara

    CS "U" Cluj

    0 - 3

    26/28  18/25  20/25

  • 07.12.2019 - 18:00

    CSM Campia Turzii

    CS Dinamo Bucuresti

    0 - 3

    24/26  11/25  14/25

  • 08.12.2019 - 17:00

    SCM Gloria Buzau

    CS Stiinta Explorari Baia Mare

    3 - 1

    21/25  25/20  25/21  25/22

  • 14.12.2019 - 13:30

    CS Dinamo Bucuresti

    SCM Gloria Buzau

  • 14.12.2019 - 15:30

    CS "U" Cluj

    CSM Campia Turzii

  • 14.12.2019 - 17:00

    CS Unirea Dej

    CSU UV Timisoara

  • 15.12.2019 - 17:00

    ACS Volei Municipal Zalau

    SCMU Craiova

    
07.12.2019 - 17:00

CS Arcada Galati

ACS Volei Municipal Zalau

3 - 1

25/21  25/22  19/25  25/18

07.12.2019 - 17:00

SCMU Craiova

CS Unirea Dej

1 - 3

23/25  23/25  25/23  20/25

07.12.2019 - 17:00

CSU UV Timisoara

CS "U" Cluj

0 - 3

26/28  18/25  20/25

07.12.2019 - 18:00

CSM Campia Turzii

CS Dinamo Bucuresti

0 - 3

24/26  11/25  14/25

08.12.2019 - 17:00

SCM Gloria Buzau

CS Stiinta Explorari Baia Mare

3 - 1

21/25  25/20  25/21  25/22

14.12.2019 - 13:30

CS Dinamo Bucuresti

SCM Gloria Buzau

14.12.2019 - 15:30

CS "U" Cluj

CSM Campia Turzii

14.12.2019 - 17:00

CS Unirea Dej

CSU UV Timisoara

15.12.2019 - 17:00

ACS Volei Municipal Zalau

SCMU Craiova

best scorer(points / sets)

#11

Vlad-GavrilNEGREAN 5,27(174/33)

#13

KlapwijkNiels 4,89(171/35)

#11

LaurentiuLICA 4,8(120/25)

#12

Marczewski AlexanderSZOT 4,77(143/30)

#12

Cornel IonutMIRON 4,5(18/4)

best server(serve ace / sets)

#12

Cornel IonutMIRON 0,75(3/4)

#13

KlapwijkNiels 0,6(21/35)

#11

Vlad-GavrilNEGREAN 0,58(19/33)

#5

GabrielCHERBELEATA 0,57(13/23)

#3

Sergiu FlorinCALIN 0,48(13/27)

best bloker(winning blocks / sets)

#10

Robert FlorinVOLOGA 1,5(6/4)

#5

Razvan FlorentinMIHALCEA 1,13(35/31)

#13

Paul TudorMAGDAS 0,86(32/37)

#18

LiaschynskasSTASIS 0,81(26/32)

best scorer(points)

#13

KlapwijkNiels 171

#14

CsanadDAVID 165

best server(serve ace)

#18

StefanSOMESAN 13

reception - positivity %(perfect reception + reception) / all receptions

#3

Hector JesusMATA PARRA 79 %(113/143)

#18

RobertVARLAN 77 %(64/83)

#20

MihailMARGINEANU 75 %(3/4)

#2

GoranSKUNDRIC 72 %(53/74)

#5

AndreiMIHALESCU 72 %(128/179)

attack - excellent %attack point / all attacks

#13

Andrei DanGRIGORAS 73 %(11/15)

#13

Paul TudorMAGDAS 63 %(80/126)

#14

StefanLUPU 60 %(47/78)

#6

WawrzynczykStanislaw 56 %(37/66)

#15

Silviu IoanSUSON 55 %(37/67)

DREAM TEAM

OPPOSITE 1  
Niels K.
(CS Arcada Galati)
MIDDLE B. 2  
MIHALCEA R.F.
(CS Dinamo Bucuresti)
SPIKER 1  
MIRON C.I.
(CSA Steaua Bucuresti)

SPIKER 2  
Filip S.
(SCMU Craiova)
MIDDLE B. 1  
VOLOGA R.F.
(CSA Steaua Bucuresti)
SETTER 1  
MIHALESCU A.
(CS Unirea Dej)
LIBERO 1  
MATA P.H.J.
(SCM Gloria Buzau)
  • LIBERO 2  
    POPOVICI M.
    (CS "U" Cluj)
  • SETTER 2  
    TELELEU I.
    (SCMU Craiova)
  • MIDDLE B. 3  
    MAGDAS P.T.
    (CS Unirea Dej)
  • MIDDLE B. 4  
    BISSETTE J.J.S.
    (CS Arcada Galati)
  • OPPOSITE 2  
    CHERBELEATA G.
    (ACS Volei Municipal Zalau)
  • SPIKER 3  
    ENE B.F.
    (SCM Gloria Buzau)
  • SPIKER 4  
    CIORTEA M.
    (CSM Campia Turzii)

Standing

Faza I

  

Points

CS Arcada Galati

24

CS Dinamo Bucuresti

20

ACS Volei Municipal Zalau

18

SCMU Craiova

17

SCM Gloria Buzau

16

CS Unirea Dej

13

CS Stiinta Explorari Baia Mare

6

CS "U" Cluj

5

CSU UV Timisoara

3

CSM Campia Turzii

1

Standing

Faza I

Faza I Faza I Standing
TeamRanking PointsMatchesSetsPointsResults BreakdownSet RatioPoint RatioPenalty
  PlayedWonLostWonLostWonLost3-03-13-22-31-30-3   

CS Arcada Galati

24

9

8

1

24

7

754

585

4

4

0

0

0

1

3,43

1,289

-

CS Dinamo Bucuresti

20

8

7

1

21

5

628

539

6

0

1

0

0

1

4,20

1,165

-

ACS Volei Municipal Zalau

18

8

6

2

19

9

687

637

3

3

0

0

1

1

2,11

1,078

-

SCMU Craiova

17

8

6

2

19

8

621

553

5

0

1

0

1

1

2,38

1,123

-

SCM Gloria Buzau

16

8

5

3

18

12

697

671

2

3

0

1

1

1

1,50

1,039

-

CS Unirea Dej

13

8

4

4

17

15

744

732

1

3

0

1

3

0

1,13

1,016

-

CS Stiinta Explorari Baia Mare

6

9

2

7

10

23

707

771

1

0

1

1

2

4

0,43

0,917

-

CS "U" Cluj

5

8

2

6

8

20

609

669

1

0

1

0

2

4

0,40

0,910

-

CSU UV Timisoara

3

8

1

7

4

21

468

614

1

0

0

0

1

6

0,19

0,762

-

CSM Campia Turzii

1

8

0

8

4

24

544

688

0

0

0

1

2

5

0,17

0,791

-




Faza I Faza I Standing Results Breakdown

Results Breakdown

Faza I

Guest Team

ACS Vol

CS "U"

CS Arca

CS Dina

CS Stii

CS Unir

CSM Cam

CSU UV

SCM Glo

SCMU Cr

Home Team

ACS Volei Municipal Zalau (ACS Vol)

3 - 0

3 - 1

3 - 0

CS "U" Cluj (CS "U" )

1 - 3

3 - 2

0 - 3

CS Arcada Galati (CS Arca)

3 - 1

3 - 0

3 - 0

3 - 1

3 - 0

CS Dinamo Bucuresti (CS Dina)

3 - 0

3 - 0

3 - 0

3 - 0

0 - 3

CS Stiinta Explorari Baia Mare (CS Stii)

0 - 3

0 - 3

3 - 0

CS Unirea Dej (CS Unir)

1 - 3

3 - 1

1 - 3

2 - 3

CSM Campia Turzii (CSM Cam)

0 - 3

2 - 3

1 - 3

1 - 3

0 - 3

CSU UV Timisoara (CSU UV )

1 - 3

0 - 3

0 - 3

3 - 0

0 - 3

SCM Gloria Buzau (SCM Glo)

0 - 3

3 - 0

3 - 1

3 - 1

SCMU Craiova (SCMU Cr)

3 - 0

1 - 3

3 - 0

3 - 2

DREAM TEAM

OPPOSITE 1  
Niels K.
(CS Arcada Galati)
MIDDLE B. 2  
MIHALCEA R.F.
(CS Dinamo Bucuresti)
SPIKER 1  
MIRON C.I.
(CSA Steaua Bucuresti)

SPIKER 2  
Filip S.
(SCMU Craiova)
MIDDLE B. 1  
VOLOGA R.F.
(CSA Steaua Bucuresti)
SETTER 1  
MIHALESCU A.
(CS Unirea Dej)
LIBERO 1  
MATA P.H.J.
(SCM Gloria Buzau)
  • LIBERO 2  
    POPOVICI M.
    (CS "U" Cluj)
  • SETTER 2  
    TELELEU I.
    (SCMU Craiova)
  • MIDDLE B. 3  
    MAGDAS P.T.
    (CS Unirea Dej)
  • MIDDLE B. 4  
    BISSETTE J.J.S.
    (CS Arcada Galati)
  • OPPOSITE 2  
    CHERBELEATA G.
    (ACS Volei Municipal Zalau)
  • SPIKER 3  
    ENE B.F.
    (SCM Gloria Buzau)
  • SPIKER 4  
    CIORTEA M.
    (CSM Campia Turzii)

DREAM TEAM

OPPOSITE 1  
Niels K.
(CS Arcada Galati)
MIDDLE B. 2  
MIHALCEA R.F.
(CS Dinamo Bucuresti)
SPIKER 1  
MIRON C.I.
(CSA Steaua Bucuresti)

SPIKER 2  
Filip S.
(SCMU Craiova)
MIDDLE B. 1  
VOLOGA R.F.
(CSA Steaua Bucuresti)
SETTER 1  
MIHALESCU A.
(CS Unirea Dej)
LIBERO 1  
MATA P.H.J.
(SCM Gloria Buzau)
LIBERO 2  
POPOVICI M.
(CS "U" Cluj)
SETTER 2  
TELELEU I.
(SCMU Craiova)
MIDDLE B. 3  
MAGDAS P.T.
(CS Unirea Dej)
SPIKER 3  
ENE B.F.
(SCM Gloria Buzau)
MIDDLE B. 4  
BISSETTE J.J.S.
(CS Arcada Galati)
SPIKER 4  
CIORTEA M.
(CSM Campia Turzii)
OPPOSITE 2  
CHERBELEATA G.
(ACS Volei Municipal Zalau)